همان گونه که رکود اقتصادی تمامی نقاط جهان را تحت تاثیر قرار داده، شگفت انگیز نیست که این شرایط در طول 12 ماه گذشته بر مجرمان فناوری بالا نیز تاثیر گذار بوده و مشکلاتی را برای کاربران به بار نشانده است. 

 

برخلاف بسیاری از افراد معمولی، مجرمان در شرایط نامساعد و بحرانی بیکار نبوده و به دنبال به دست آوردن فرصت‌های مناسب و سود بیشتر هستند. آنان از هر موقعیتی برای رسیدن به هدف خود استفاده می‌کنند و در هنگام شرایط نامطلوب اقتصادی ناامید نمی‌شوند. 

 

میکو هیپونن، مدیر مرکز تحقیقاتی F-Secure در این خصوص گفته است که در هنگامی که نرخ بیکاری بیشتر است، آمار جرم افزایش می‌یابد. وی اشاره کرده است، اگر کاربران دقت کنند متوجه خواهند شد هنگامی که حمله‌های آنلاین افزایش می‌یابد، دلایل اجتماعی وجود دارد. افزایش مشکلات امنیتی در چنین شرایطی ناشی از مشکلات تکنیکی نیست و برگرفته از مسایل اجتماعی است. 

 

بیکار شدن بسیاری از افراد آشنا به فناوری شبکه ممکن است عاملی برای رشد جرایم آنلاین باشد، چرا که به دلیل آگاهی و مهارت، امکان دستگیر شدن این افراد کمتر خواهد بود. افزون بر این مجازات مجرمان آنلاین به نسبت سنگین نیست. 

 

کارشناسان همچنین باور دارند که مجرمان آنلاین به راحتی به داده‌های مورد نیاز خود دست‌رسی می‌یابند و اکنون شرایط برای آنان بیش از همیشه فراهم است. 

 

کارل کلامپ، مدیر اجرایی یکی از شرکت‌های امنیت شبکه در این خصوص گفته است که کارشناسان شرکت وی برآورد می‌کنند که در سال 2009 ، جرایم آنلاین افزایش یابد. وی اشاره کرده است که جرایم آنلاین هر سال نسبت به سال قبل افزایش می‌یابد و دلیلی وجود ندارد که این حقیقت برای سال 2009 صدق نکند. 

 

آماری که APACS  در ماه سپتامبر منتشر کرده، نشان دهنده‌ی افزایش انتشار هرزنامه و یا نامه‌هایی برای به دست آوردن اطلاعات شخصی کاربران بوده است. اکنون با از دست دادن شغل و بیکار شدن گروهی از کارکنان صنعت فناوری اطلاعات، پیش بینی می‌شود که در سال آینده حمله‌های آنلاین و تلاش برای سرقت اطلاعات با ارزش کاربران افزایش یابد.


جمعه سیزدهم 10 1387
X